2022 yılında tamamlanıp faaliyete geçen 'deki Kocaeli'deki EDS'ler, bu zamana kadar sadece denetm ve uyarıda kullanıldı. Ancak yapılan son açıklamaya göre, kırmızı ışık, hız ve park ihlalleri konusunda artık tolerans gösterilmeyecek. 15 Nisan'dan itibaren ihlaller ceza ile sonuçlanacak, böylece trafikteki can ve mal güvenliği artırılmış olacak.

Kocaeli 2021'DE İHALE YAPILDI

2021 yılında, Kocaeli Emniyeti ve Büyükşehir Belediyesi yetkililerinden oluşan bir heyet ile  İl EDS Komisyonu kuruldu. Bu komisyon geçmiş yıllardaki kaza verilerini de inceleyerek EDS için ihtiyaç duyulan noktalar belirledi. Daha sonra Emniyet ve Büyükşehir Belediyesi arasında ek protokol imzalandı ve ihale gerçekleşti.

10 KORİDORDA HIZ İHLAL TESPİTİ

Yapılan çalışmalar ile İzmit,Başiskele ,Kartepe , Karamürsel, Darıca, Gebez ve Çayırova olmak üzere 7 ilçede 9 Sinyalize kavşak noktasında Kırmızı Işık İhlal Sistemi kuruldu. İzmit ve Gebze’de ise trafik yoğunluğunun fazla olduğu 4 noktada Park İhlal Sistemi kuruldu.Öte yandan kentimizde kaza yoğunluğunun çok olduğu 5 noktada gidiş geliş olmak üzere 10 koridorda Ortalama Hız İhlal Tespit Sistemi kuruldu. Bu 5 noktanın 3’ü İzmit’te, 1’i Körfez’de 1’i ise Başiskele’de oldu.Bu sistem sayesinde İzmit’te Ömer Türkçakal Bulvarı, Symbol AVM mevkii fabrikalar yolu üzerinde D-100 bandında hız kontrolü yapılabiliyor. 

D-100 LEVHALARA UYUN

Ceza yememek için yapılması gereken şey ise oldukça basit. Bütün hız koridorlarında ortalama hızlar ile ilgili bilgilendirme levhaları mevcut. Bu levhalarda otomobil, otobüs ve ağır vasıtalar için hız sınırları belirtiliyor.

Kaynak: Kocaeli Gündem