İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı'nda konuşan Vali Seddar Yavuz, Kocaeli’de 2024 yılında 195 milyar liralık proje için tahsis edilen ödeneğin 25 milyar lira olduğunu belirtti ve birinci işimiz İzmit, Kandıra, Kaynarca yolu dedi.

2024 yılı 2. İl koordinasyon kurulu toplantısı Valilik Akçakoca toplantı salonunda gerçekleştirildi. Toplantında Kocaeli’deki yatırımlarla ilgili bilgi veren Vali Yavuz, “ 2024 yılında, kamu kurum ve kuruluşları ile belediyeler tarafından toplam 583 proje üzerinde çalışmalar yürütülmektedir. Dönem sonu itibarıyla 25 proje tamamlanmıştır. Devam eden proje sayısı 450, ihale aşamasında bulunan proje sayısı 65, henüz başlanamayan proje sayısı 41, tasfiye halinde bulunan proje sayısı ise 2’dir. 2024 yılı yatırım projelerinin toplam tutarı 195 milyar 917 milyon TL’dir. 2024 yılında bu projelere tahsis edilen toplam ödenek miktarı ise 25 milyar 425 milyon TL’dir. Dönem sonuna kadar bu ödenekten yapılan toplam harcama 2 milyar 916 milyon TL’dir. Yılı ödeneğine göre nakdi gerçekleşme oranı yüzde 11,47’dir” dedi.

“BİRİNCİ İŞİMİZ İZMİT KANDIRA KAYNARCA YOLU”

Toplantıda Karayolları 1. Bölge Müdürü Yardımcısı Arif Yıldız bir sunum gerçekleştirdi. Yıldız sunumunda, “2024 yılındaki projelerin toplam proje bedeli 10.8 milyar TL'dir. Geçen yıl toplam 5 milyar TL'lik bir harcama yapmışız. 2024 yılında da toplam 32 milyon TL'lik bir harcama yaptık. Şu anda da birinci işimiz İzmit Kandıra Kaynarca Yolu. Güzergah uzunluğu 58.9 kilometre. Hedefimiz 2024 yılında hizmete açmaktır. İkinci işimiz Derince Limanı D100 ve TEM Otoyolu bağlantısı. Toplamda 8.5 kilometre güzergah uzunluğu bulunmaktadır. Bu yıl üzerinde TEM Otoyolu kesimini tamamlayacağız. Üçüncü işimiz Gebze Kavşağı İzmit Doğu Kavşağı arası otoyolu üstyapı iyileştirme işidir. Buranın da güzergah uzunluğu 55 kilometre. Bu yıla kadar 5.2 kilometrelik kesimde yenileme çalışmaları tamamlandı” diye belirtti

 

“ROMANTİK TAKILMIYORUZ”

Vali Yavuz da Şile Kandıra Kaynarca yolunun daha hızlı bitmesini istediklerini belirterek, “Biz İstanbul'u Kandıra’ya bağlıyoruz. 55 ile 60 bin araç hafta sonu Kandıra’ya giriyor. Biz Kandıra’yı turizm merkezi olarak hedefliyoruz. Bunun için de bu yolun bitmesi gerekiyor. 2023 yılı içinde ilimizde 400 bin yabancı konaklama gerçekleştirilmiş. 2 milyon da yerli konaklama var. Romantik takılmıyoruz. Rasyonel olarak burası ben turizm kentiyim diyor. Bizim o hattı açtığımızda Büyükşehir teleferik çalışması ile birlikte. Teleferik bu şehrin vizyonunu değiştirecek bir proje. Bu şehrin kamu yöneticileri bu şehirde ne yapıldığına hakim olursa bu şehrin bir vizyonu var. Eğer siz bu şehirde Çoban Mustafa Paşa'nın hikayesini bilmiyorsanız bu şehre hakim değilsiniz. Sultan Orhan Camiye bir kez gitmeyen birinin İzmitli olduğundan bahsedemeyiz. Bizim kurduğumuz Kocaeli vizyonu var. O yüzden Kandıra yolunun hemen bitmesini istiyoruz. İstanbul'dan sonra Kandıra'nın konuşulacağı bir konsept istiyoruz” dedi.

Haber: Kocaeli Koz