Kocaeli’de uzun zamandır en önemli gündem maddelerinden biri olan çöp tesisi ile ilgili önemli bir aşamaya gelindi. İzaydaş’ın yükünü büyük ölçüde alacak ve Alikahya bölgesini rahatlatacak Bio Kurutma Tesisi için bakanlık fizibilite raporunu imzaladı.

İmzalanan fizibilite raporu ile birlikte önümüzdeki günlerde tesis için ÇED süreci başlayacak.

Depolamanın olmadığı, çöplerin kurutularak bertaraf edildiği Bio Kurutma tesisinin yapım işini Kocaeli Büyükşehir ÇED sürecinin tamamlanmasının ardından hızlandıracak. Projenin finansı ile ilgili de sorun bulunmuyor.

AR-GE’DEN SONUÇ ÇIKMADI

Büyükşehir Belediyesi İZAYDAŞ içinde yapılan Ar-Ge çalışmasında kalıcı bir sonuç almaması nedeniyle Kandıra’da yapılacak olan tesis için çalışmaları hızlandırdı. Çöplerin yakılması ile ilgili Ar-Ge çalışmasını yürüten firma Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığından lisans almak için başvurularını yaptı. Ancak firmanın başvurularının ne zaman sonuçlanacağı, Ar-Ge çalışmasının kesin sonuç verip vermeyeceği net olmaması çöp sorununu krize dönüştürme ihtimalini ortaya çıkardı. Bu nedenle Büyükşehir, Bio Kurutma tesisi için tüm hazırlıklarını tamamladı, bakanlığa fizibilite raporunu gönderdi.

FİZİBİLİTE RAPORU ONAYLANDI

Kandıra Akçakese ile Patilik Mutlu Sokak Hayvanları Kasabası arasında belirlenen noktada tesis yapılması için 2022 yılında Mahalli Çevre Kurul Kararı alındı. Ardından Orman Genel Müdürlüğü bölgede Bio Kurutma Tesisi için izin verdi. Bu izinle birlikte fibizilite raporu hazırlandı ve geçtiğimiz yıl bakanlığa sunuldu. Sunulan fizibilite raporunun bayramdan iki gün önce onaylandığı öğrenildi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği bakanlığı kaynakları fizibilite raporunun onaylandığını ve bu onayın ardından ÇED sürecinin kısa zamanda başlayacağını belirtti. 

VATANDAŞIN YORUMU

Özgür Kocaeli gazetesinde yer alan haber vatandaşın yaptığı yorumlar ;

Kocaeli'nin en az çöp çıkartan bölgesine ve en doğuda bulunan bölgeye fabrika kuruyorsun sonra en çok çöp çıkartan batı bölgesinden oraya taşıyorsun sonra tekrar geri götüreceksin çok Ekonomik.

Bu memlekette her şey göstermelik , Goda organize bölgesinin yanına çöp fabrikası yapmak ancak akp’nin aklına gelirdi ! Kocaeli’de o kadar boş beleş yer varken yapılan yere bakın, yazıklar olsun size ! Ama suç sizde değil, anlayan anladı.

Kandıra her şeyi ile temiz kalmış bir ilçemizdir. Gebze ve Kandıra havzası sadece kocaelinin değil İstanbul'un bile su havzasıdır. Akçakese'ye bir çöp tesisi büyük hatadır. Modern diye iddia edilen tesis Alikahya daki İzaydaşın yanına yapılmalıdır. Kandıra , Gıda Organize Sanayi Bölgesi ile temiz yeraltı suları ve akarsuları ile tarım ve hayvancılığın yanısıra yeşili mavisi ve turizmi ile tertemiz kalmalıdır. Bu işi kimin ısrarla yaptırmak istediği herkesçe artık malumdur. Tüm Kandıra ve Kocaeli bu bölgeye çöp tesisi istememektedir .

Dünyaya örnek olacak. Kuruyup kurutup odun olacak. Rüyamda görsem inanmam. 10 yıl ince yapilmamasina engel olan neydi?

Bi kandıra kaldı batırmadıgınız burayıda mahvetmeyin oysa yapılacak çok yer varken.

Madem çevreye zararı olmayacak, bulunduğu yerde (Alikahya'da) dönüşüm olsun ve devam etsin.Zararı olacaksa gidin de bölgedeki doğal su kaynaklarını, yer altı sularını , doğal yaşamı görün azıcık vicdan varsa ona göre karar verin.

Kandıra haricinde istediğiniz yere yapın. Ben istemiyorum ilçemi daha da fazla mahvetmeyin lütfen. Verimli tarım arazilerini yeterince mahvetmediniz mi Kandıra da? Madem çimento fabrikasına verilecek Herekenin üstlerinde ki taş ocaklarının oraya verimsiz yerlere yapın.

EDİTÖRÜMÜZÜN YORUMU

Bizler ne söyesekte vatandaş ne kadar istemesede siz bu çöplüğü buraya yapacaksınız,turizm cenneti dediğiniz plajlarından,otoparklarından ve hatta tuvaletlerinden gelen geliri aldığınız işin sonunda sadece çöpünü Kandıra belediyesine bıraktığınız gün bunun böyle olacağı belliydi. Bilmem anlatabildim mi ? Gerçi anlayan anladı.