Kamulaştırma sorunları ve davaları nedeniyle tam 9 yıl kaybeden Kandıra Gıda OSB’de artık mutlu sona yaklaşılıyor. 1923 dönüm alan üzerine kurulan ilimizin gıda üzerine kurulmuş ilk ve tek ihtisas organize sanayi bölgesinde ilk temel eylül ayında atılmıştı.

NESOS

Ülker eski yönetim kurulu üyesi Melih Şahinöz'ün sahibi olduğu sos markası Nesos’un fabrika inşaatı tamamlanmak üzere. 135 milyon liraya mal olan 10 bin metrekarelik inşaatın bu ay için tamamlanması, önümüzdeki ay ise makine montajlarına başlanması bekleniyor. Kandıra Gıda İhtisas OSB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Başol çalışmalar hakkında bilgi verdi:

MAYISTA DENEME ÜRETİMİ

“Nesos’un temel atma törenini 29 Eylül’de yapmıştık. Dışarıdan da görüleceği üzere OSB’nin ilk fabrikası büyük oranda bitti. Nisan ayında yani önümüzdeki ay makine montajlarına başlayacaklar. Mayıs ayında deneme üretimlerini planlıyorlar.

100-150 ÇALIŞANI OLACAK

Bu arada işçi alımına ve eğitimine de başladılar. Kandıra yöresinden işçi alınması için ben onlara özellikle ricada bulundum. Sağ olsunlar, buna dikkat ediyorlar. Öncelik Kandıra’dan olacak. Bu fabrikada yanılmıyorsam 100-150 arasında çalışan bulunacak.

SEÇİMDEN SONRA HIZLANIR

Hali hazırda pek çok firma projesini çizdiriyor. Seçimlerden sonra temel atmalar hızlanır diye tahmin ediyorum.
Bu arada OSB’mizin alt yapı çalışmalarıyla ilgili ihaleleri tamamladık. Şimdi sırada arıtma tesisi var.

NAMAZGAH DERESİNE VERİLMİYOR

OSB’deki fabrikaların atıkları Namazgah Barajının bulunduğu dereye verilmiyor. Öncelikle arıtılıyor, sonrasında Kandıra yolunun altından geçerek oradaki hatta veriliyor.

SIRADA DEVASA ARITMA TESİSİ VAR

Ama biz önümüzdeki aylarda Çevre ve Şehircilik Bakanlığının kriterlerine uygun büyük bir arıtma tesisi yapacağız OSB içinde. Öncelikle tesisin proje ihalesini yapacağız. Bunu da bölüm bölüm yapacağız. Çünkü çok büyük ve kapsamlı bir arıtma tesisi olacak.”

Haber: enkocaeli.com