Alınan bilgiye göre Kandıra’da  yaklaşık 140 civarında muhtarlık yapmış kişiler Kandıra Emekli Muhtarlar Derneği diye bir oluşum için çalışma başlatmışlar.

Kandıra’da uzun dönem muhtarlık yapan ve Kandıra siyaseti üzerinde etkin olan isimler tekrar bir araya gelerek Kandıra’da kimsenin beklemediği bir girişim için adım attılar. Muhtarın emeklisi olur ama toplumdan uzakta olanı olmaz sözü ile hareket ettiklerini, emekleyen değil emeklerinden yararlanılan olmak istediklerini, amaçlarının bağcıyı dövmek değil üzümü Kandıra halkı ile adaletli bir şekilde hep beraber yemek olduğunu dile getirdiler.

Yılların birikim ve tecrübesini görmezden gelenlere uyarı için ve halkın taleplerine daha fazla sağır ve kör kalmamak için bir ihtiyacın doğduğunu anladıklarını bununda memlekete ve değerlere sahip çıkma adına bir duruş sergilemek olduğunu dile getirdiler. Bu oluşumun Kandıra ile ilgili sınırlı bir tavır ve gereksinim değil Kocaeli ve Türkiye için bir ihtiyacın doğuşu olarak gördüklerini ,zaman içinde tüm ülkede örgütlenme çalışmalarını yapacaklarını böylece görmezden gelinen değil fikri alınan, önemsenen ve kentin adına birikiminden faydalanan olmak istediklerini ifade ettiler.

Bizde Kandıra Haber Ajansı olarak bu haberi duyduktan sonra internette kısa bir araştırma yaptık emekli muhtarlar derneği diye arama motoruna yazdık ama maalesef Türkiye'nin her hangi bir ili yada ilçesinde emekli muhtarlar derneği ile alakalı bir bilgiye ulaşamadık. Kandıra olarak galiba yine bir ilki başarmak üzereyiz.