Kocaeli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü; Konutların Turizm Amaçlı Kiralanması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile Konutların Turizm Amaçlı Kiralanması Faaliyetlerinin Düzenlenmesine İlişkin Yönetmeliğin ilgili hükümleri uyarınca Kültür ve Turizm Bakanlığı Turizm Amaçlı Kiralanan Konut İzin Belgeleri alan konutların denetimlerine devam ediyor.

Bu kapsamda İl Kültür ve Turizm Müdürü Fatih Taşdelen, İl Müdür Yardımcısı Ayhan Zeren, Şube Müdür V. Hülya Özer ve personelle birlikte Kandıra’daki denetimlere katılarak işletme sahiplerini bilgilendirdi.

 

UYMAK ZORUNLU, CEZASI VAR!

İlgili mevzuat kapsamında; kiralanan konutun kullanıcı tarafından eğitim, sağlık, spor gibi hangi amaçla kullanılacağına bakılmaksızın, konutların 100 gün ve daha kısa süreli kiralanabilmesi için turizm amaçlı kiralama izin belgesi alınması mecburiyeti bulunuyor. Turizm amaçlı kiralama izin belgesi, kiraya verenin konutunu gerçek veya tüzel kişilere en fazla 100 gün süreyle kiralanmasına izin verilmesi amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı veya konutun bulunduğu ilin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından tanzim edilen belgenin olması gerekiyor. Aksi takdirde belgesiz faaliyette bulunan konutlar için ilgili mevzuat gereği her konuta 100 Bin TL para cezası uygulanacak.