Kandıra Babalı sahilinde Abhazlar, 160 yıl önce Çarlık Rusya tarafından sürgüne gönderilen ve büyük çoğunluğunun açlık ve susuzluk nedeniyle hayatını kaybettiği atalarını andı.

Programda konuşan Abhaz Dernekleri Federasyonu Başkanı Levent Belin, "Bizim yaşadığımız acı gerçekten son derece büyük. Etkisi yeryüzü dönmeye devam ettikçe azalmayacak, eksilmeyecek. Tanrı, hiçbir halka bizim yaşadıklarımızı yaşatmasın" dedi.

160 yıl önce Çarlık Rusya tarafından sürgün edildikten sonra büyük çoğunluğunun açlık ve susuzluk nedeniyle hayatını kaybettiği, bir kısmının ise Karadeniz üzerinden Kandıra'nın Babalı köyü sahiline ulaştığı yerde her yıl olduğu gibi bu yılda Abhazlar için anma töreni düzenlendi.

Törende konuşan Abhaz Dernekleri Federasyonu Başkanı Levent Belin, "Bizim yaşadığımız acı gerçekten son derece büyük. Etkisi yeryüzü dönmeye devam ettikçe azalmayacak, eksilmeyecek. Tanrı, hiçbir halka bizim yaşadıklarımızı yaşatmasın. Bir daha hiçbir halk savaşlara, sürgünlere, açlığa, ölüme, salgına maruz kalmasın. Bu iyi dileklerle, bu tarihi hafıza mekanını çok anlamlı bir anıtla sonsuza taşıyan Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na, Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü’ne ve güzel sanatlar fakültesi öğretim görevlilerine ve özellikle Kocaeli derneğimizin başkanı Hasan Konca’ya şükranlarımı arz ediyorum" dedi.