ANTİKKAPI’DA İMZALANDI
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İSU, Belde A.Ş ve tüm iştiraklerinde çalışan işçileri ilgilendiren ek zam protokolü Antikkapı’da imzalandı. Hizmet-İş, Liman-İş, Öz Sağlık-İş, Öz Güven-Sen üyesi yaklaşık 10 bin 500 işçiyi ilgilendiren ek zam protokolüne Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Hizmet-İş Genel Başkan Yardımcısı İdris Ersoy, sendikaların şube başkanları ve işçiler katıldı. İşçiler imza töreninde büyük ilgi gösterdi. Antikkapı’ya sığmayan işçiler açıklamadan önce büyük coşku yaşadı.

BÜYÜKAKIN’A DESTEK İSTEDİ
Hizmet-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Muharrem Subaşı, zam sürecinde işçilerin büyük sabırla beklemesi nedeniyle teşekkür etti. İmzalarının işçi kararı olduğunu söyleyen Subaşı, imzalanan protokolün diğer sözleşmelere örnek olmasını istedi. Hizmet-İş Genel Başkan Yardımcısı İdris Ersoy, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’a teşekkür etti. Yerel seçimlere yaklaşırken, isteklerinin emeğe ve emekçiye değer veren Büyükakın’ın tekrar belediye başkanı seçilmesini istediklerini belirten Ersoy, “31 Mart’a Büyükakın’ı rekor bir oyla seçileceğine inanıyorum” dedi.

MUTLULUĞUN RESMİ BURADA
Nazım Hikmet’in Abidin Dino’ya “Sen mutluluğun resmini çizebilir misin Abidin” sözüyle konuşmasına başlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “İşte mutluluğun resmi burada” dedi. Çalışmalarına başlarken herkesin mutlu olduğu bir şehir oluşturmak istediğini söyleyen Büyükakın, “Çalışanın mutlu olmadığı bir şehirde insanlar mutlu olamaz. Bu nedenle önce çalışanları mutlu etmemiz gerekiyor. Bunun için çok çalışıyoruz. Eskiden çalışanların maaşları ödenmezdi. İbrahim Başkan geldiğinde tüm işçi borçlarını ödedi. İşçiye maaşını ödemeyenler belediyeyi de borç batağına batırdı.

İNSAN BİRAZ UTANIR
Biz geldiğimizde 6 milyar borç vardı ve biz bu borca 2 milyarın altına indik. Şimdi Tahir Büyükakın belediyeyi borç batağına batırdı diyorlar. Ya insan bir utanır ve sıkılır. O borçları siz yaptınız ve biz ödüyoruz. Borcunu en iyi şekilde ödeyen tek belediye. Ben doğru yönetim sayesinde işçilerimin yüzünü güldürebiliyorum. Büyükşehir Belediyesi mali yapısı Türkiye’de en sağlam belediyedir. Hazineye olan borç ve toplam borç ayrı hesaplanır. Bizim hazine dışında kimseye borcumuz yok. Ne bankaya, ne esnafa borcumuz yok. Banka borcuna baktığınızda şampiyon İstanbul Belediyesi. Geçtiğimiz 5 yıl boyunca 4 milyar borç ödeyen bir başkana belediyeyi borç batağına batırdın derken biraz utanın.

HELAL OLSUN
Borcunu ödemeyenlerin kapısına icra dayanan belediyelerin bunların zihniyeti ile yönetiliyor. Biz işçinin alın teri kurumadan hakkını ödeyenleriz. Biz sendika ile yaptığımız görüşmelerde hep meseleye şöyle baktık. Hak mücadelesi veren sendika ile kavga etmedik. Biz sizleri hiç öteki görmedik. Çünkü siz bizim yol arkadaşlarımızsınız. İmkanlarımızı ortaya koyarak desteğimizi verdik. Yaptığımız görüşmeler sonucunda sizi enflasyona ezdirmeyen ama emeğinizin tam karşılığı olmasa da elimizdeki imkanların en iyisi olacak düzenleme yaptık. En düşük giydirilmiş ücret 34 bin 40 lira oldu. “İşçilerin bin lira daha” sloganları üzerine Büyükakın, “Bize bin lira daha zam yaptığımızda bu yıllık 120 milyon demek. Size bir 120 milyon lira daha helal olsun. En düşük ücret 35 bin lira oldu” dedi.  Sosyal haklara dahil yapılan zam yaklaşık yüzde 85’e denk geliyor.

 

Haber: Özgür Kocaeli