İSU, İzmit ve Kandıra’da tarımın yoğun olarak yapıldığı bölgelerin sulama ihtiyacını karşılayan Toramanlar Göleti’nde yeni sulama kanalı çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda göletteki ikinci etap sulama suyu hattının da ihalesi gerçekleştirildi.

26 BİN 640 METRE YENİ SULAMA SUYU HATTI

İSU, Toramanlar Göleti sulama kanalı çalışmaları kapsamında; köylerde oturan vatandaşların hayvansal ve tarımsal faaliyetlerde bulunmalarını sağlamak, ilave istihdam yaratmak, kırsal alanda gelir dağılımını düzeltmek, birim alandan birden fazla ürün alınmasına imkân sağlamak ve üretimin çeşitlenmesini gerçekleştirmek kapsamıyla Toramanlar Göleti sulama kanalı çalışmalarını sürdürüyor. Proje kapsamında, İSU Genel Müdürlüğü tarafından Ömerli bölgesinde toplamda 26 bin 640 metre uzunluğunda yeni sulama suyu hattı imalatı yapılması planlanıyordu. Ayrıca çalışmalar kapsamında 300 m³'lük sulama suyu deposu ve sulama suyu terfi merkezi de yapılacaktı.

12 GEÇERLİ TEKLİF

Bu kapsamda yapılan İzmit İlçesi Toramanlar Tarımsal Sulama Suyu Hattı 2.Etap inşaatının ihalesi geçtiğimiz Mart ayında gerçekleşti. Açık usül yapılan ihaleye 17 firma teklif verdi, 12’si geçerli sayıldı. Yaklaşık maliyeti 22 milyon 739 bin TL olan yapım işini kazanan Alkan İnşaat Taahhüt Ticaret ve Sanayi Limited Şirketi oldu.

159 MİLYON TL

Alkan İnşaat ihaleyi 159 milyon 591 bin 915 TL ile kazandı. 450 gün sürede yapılması beklenen 2.etap inşaatının en geç 15 Haziran 2025’te tamamlanması bekleniyor. Daha önce Toromanlar Göleti’nde açık sulama sisteminden kapalı sulama sistemine geçilmiş ve 26 bin 640 metrelik uzunlukta yeni sulama suyu hattı büyük oranda tamamlanarak Ömerli ve Selimköy arasındaki tarım alanlarının suyla buluşması planlanmıştı.

kaynak: enkocaeli.com