Kandıra Gıda İhtisas OSB’nin ilk fabrikası olan Yıldız Holding’in markası Nesos Fabrikası hızla yükseliyor. Mart ayının sonunda tamamlanması beklenen fabrikada nisan ayı itibariyle üretim başlayacak. Nesos’un üretime başlaması ile bölgede yeni fabrikaların da inşaatlarının başlaması bekleniyor.

500 MİLYONLUK YATIRIM

2010 yılında kurulması kararlaştırılan Kandıra Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde (GİOSB) yapımı başlayan Nesos Fabrikası, nisan ayında üretime başlıyor. Yıldız Holding’e ait olan ve temelleri temmuz ayında atılan fabrika 10 bin metrekare alanda hızla inşa ediliyor. 500 milyon liraya mâl olacak fabrikada ilk etapta yaklaşık 60 işçi çalışacak. Üretim ilerledikçe işçi sayısı 120’ye çıkacak.

 

KISA SÜRE SONRA ALTYAPI TAMAM

Toplam 1940 dönüm araziye sahip olan ve 79 yatırımcının bulunduğu Kandıra GİOSB’un altyapı çalışmaları tamamlandı. Bu çalışmalar kapsamında doğalgaz ve atık su altyapılarının ihalesi de yapıldı. Doğalgaz ihalesinde firma ile sözleşmeyi imzalayan GİOSB yönetimi, atık su ihalesini alan firmayla da önümüzdeki günlerde sözleşme yapacak. Kısa zamanda tamamlanacak olan doğalgaz ve atık su altyapısı ile birlikte GİOSB’ta altyapı adına hiçbir eksiklik kalmayacak ve alanda sadece firmaların gelip fabrikasını kurması işlemi geriye kalacak.

 

YATIRIM İÇİN SEÇİM BEKLENİYOR

Ülker markasının da bağlı bulunduğu Yıldız Holding’in Nesos markasının üretileceği Kandıra GİOSB’daki fabrikayı yapan Sayın İnşaat, günlük üç vardiya şeklinde çalışarak inşaatı kısa zamanda bitirmeyi hedefliyor. Firmanın hedefi 1 Nisan itibariyle GİOSB’ta üretime başlamak. Ancak hava koşulları göz önünde bulundurularak nisan ayı içinde üretimin yapılacağı düşünülüyor. Nesos Fabrikası’ndan sonra yerel seçimin tamamlanmasıyla birlikte yeni firmaların da alanda yatırım yapmaya başlaması bekleniyor.

 

Kaynak: Özgür Kocaeli