Kocaeli’nin çöp sorununu çözecek Kandıra’daki bertaraf tesis için önemli bir gelişme yaşandı. Orman Genel Müdürlüğü Kandıra Akçakese ve Patilik Mutlu Sokak Hayvanları Kasabası arasındaki bölgede Çöp Bertaraf Tesisi ve Düzenli Depolama alanı yapılmasına izin verdi. Bölgede ilgili bakanlıklar fizibilite çalışmasına başladı. Yakında ÇED sürecinin başlaması bekleniyor.

Haberimizin konusu Kandıra'ya yapılcak çöp berteraf tesisi. Tesisin yapılıp yapılmaması ile ilgili bir yorum yapmayacağım çünkü biz ne desek nafile karar verilmiş hatta bu karar verilirken Kandıralı'ya sorulmamış bile ,  Neyseki Kandıra var, Allahtan Kandıra var yada iyiki Kandıra var , yoksa hiç kimsenin istemediği projeler nereye yapılacak.

Şimdi gazetelerde çıkan Çöp tesisi ile ilgili o muhteşem haberlere bir göz gezdirelim  

Süriye Çatak imzalı habere bir bakalım:

“Kocaeli’nin çöp sorununu çözecek Kandıra’daki bertaraf tesis için önemli bir gelişme yaşandı. Orman Genel Müdürlüğü Kandıra Akçakese ve Patilik Mutlu Sokak Hayvanları Kasabası arasındaki bölgede Çöp Bertaraf Tesisi ve Düzenli Depolama alanı yapılmasına izin verdi. Bölgede ilgili bakanlıklar fizibilite çalışmasına başladı. Yakında ÇED sürecinin başlaması bekleniyor.”

Ben bu habere çok sevindim ama bir yandan da söz konusu Kandıra olduğunda tüyleri diken diken olup “Çivi bile çakamazsınız” diyenlerin tepkisini düşündüm…

Ve merak ettim:

Acaba birkaç yıl önce yaşadığımız şeyleri yeniden yaşayacak mıyız?

Neydi onlar?

Bertaraf tesisine dönük tepkiler, eylemler…

İşi çevre katliamına getirenler…

Meseleye siyaset sokanlar…

***

Bilmeliyiz ki Kandıra, Kocaeli’nin en özel bölgesi… Ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın da Kandıra’ya gözü gibi baktığını biliyorum. Bakınız son yıllarda tarım ve turizme dönük çok önemli adımlar atıldı. Kandıra’da yıllar sonra ilk defa nüfus düşmedi. Tersine göç ile var… Kandıra her geçen gün daha da güzelleşiyor…

Ve fakat…

Bu gerçekliklerin hiçbiri, “Kandıra’ya çivi bile çakılmaz” anlayışına hak vermemize sebep olmaz…

Elbette ki 11 ilçeye olduğu gibi Kandıra’ya da çivi çakılmalıdır…

Ve bu tesis…

Bir ihtiyaç…

Bir mecburiyet…

Bu yüzden Kandıra’nın İzmit tarafına yapılması da en doğrusu, en doğalıdır.

***

Bakınız haberdeki son cümleler:

“Çöp Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi hayata geçirildiğinde ilimizin çöp sorunu tamamen ortadan kalkacak. Çevreye zarar vermeyen son teknolojiyle donatılarak yapılması planlanan tesisin hayata geçirilmesiyle birlikte İZAYDAŞ asli işlevi olan tehlike atık bertaraf görevini yerine getirecek. Evsel atıklar ise yeni tesiste bertaraf edilecek.”

Çalışmanın bir an önce başlaması dileğiyle…

Suriye Çatak'ın bu yazısına istinaden Mevlüt Soysal haberinde şu ifadelere yer vedi ;

"O tesis için en uygun yer elbette Kandıra 

YÜZÖLÇÜMÜ olarak Türkiye’nin en küçük altıncı şehriyiz…

Ama neyse ki Kandıra var…

Kandıra’yı çıkarırsak, ülkenin en küçük ilçesi oluruz…

Kandıra, Kocaeli’nin yüzölçümünün dörtte birine sahip…

Neredeyse bin kilometrekare…

Kandıra’nın bir başka özelliği de var. Kocaeli’nin diğer ilçelerinde gerek nüfus yoğunluğu gerekse de yerleşim yoğunluğu Türkiye ortalamasının çok üzerinde… Yani, 11 ilçede iğne atsanız yere düşmezken Kandıra’da in cin top oynuyor…

Durum bu iken, Kandıra’da tarım ve turizm alanlarını bozmadan belirli ölçüde yapılaşmanın önünü açmak gerek…

Bu yapılaşmada neler olmalı?

Sanayi alanları…

Yerleşim alanları…

Hatta gazeteci büyüğüm Adem Turgut’a bir sohbetimizde, “İşin içinde Kandıra ismi geçince otomatik olarak yapılaşmaya karşı bir duruş ortaya çıkıyor” demiştim.

O ise şöyle karşılık vermişti:

O zaman Kandıra ismi geçmemeli… Örneğin Kandıra’nın İzmit’e yakın bölgesinde yeni bir ilçe kurulabilir.”

Bana çok mantıklı geliyordu…

Burası hem yeni bir yerleşim alanı olur hem de “Kandıra’ya çivi çaktırmayız” diyenlere “O çivi zaten Kandıra’ya çakılmıyor” karşılığı verilmiş olurdu.

Yeni ilçe konusunu bir kenara bırakalım…

Çünkü kolay işler değil…

Ama bana göre İzmit ve Kandıra arasına yeni bir ilçe gerekli…

***

Yazımın konusu, dünkü Özgür Kocaeli’de çıkan “Çöp sorununu bitirecek projede önemli gelişme” başlıklı haber…

"

Yukarıdaki haberlere baktığımızda Kandıra ile ilgili verilen kararlarda Kandıra'yı sadece yazdan yaza hatırlayanlar için güzel bir düşünce çalışmanın bir an önce başlaması, nede olsa Kandıra'da yaşanlar insanların istemiyoruz deme hakkı yok istemiyoruz dediklerinde bahse konu gazeteci arkadaşların sohbetlerinde düşündükleri gibi yeni bir ilçe kurarlar maazallah Kandıra ile İzmit arasına aman diyelim Kandıralılar sakın sesinizi çıkarmayın çok önemli bir proje bu Kandıra için. 

Bırakın şu Kandıra'nın yakasını artık Kandıra'yı ve Kandıralı'yı ilgilendiren konularda sizlerin yorum yapma hakkınız olduğunu düşünmüyorum çünkü Kandıra'da yaşamıyorsunuz bizler kalkıp İzmit'e,Alikahaya'ya,Kartepe'ye,Körfez'e vs.  yapılacak olan projeler ile ilgili fikir beyan ediyormuyuz ? Kandıra'ya yapılacak bir proje ile ilgili bırakın Kandıralılar konuşsun. Siyasilerin konu ile ilgili bir açıklama yapmamasına şaşırmıyoruz çünkü önümüzde seçimler var kimse o riske girmek istemiyor, peki muhtarlar neden ses çıkarmıyor yoksa onlarında elini kolunu bağlayan bazı sebepleri mi var ? 

Sonuç olarak bu yazıda aslında bir şey ifade etmiyor, şimdi desek ki kardeşim ben evimin çöpünü senin evin önüne döksem hoşuna gidermi diye gider derler, çünkü o çöpü onların evinin önüne dökmeyeceğimi bilirler.  Haberin başlığında dediğimiz gibi ama neyseki Kandıra var yoksa ne çöp tesisi ne de İstanbul'un su ihtiyacını karşılayacak bir baraj yapılamazdı. Kocaeli çöpten geçilmez İstanbul susuzluktan kırılırdı.