Kaymakamımız Ömer Lütfi YARAN, 09 Mayıs 1968 tarihinde Devrek'te doğdu. Ailesi aslen Trabzon ili Dernekpazarı ilçesindendir. İlk, orta ve lise eğitimini Devrek'te tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden 1991 yılında mezun olmuştur. 

Askerlik görevini tamamladıktan sonra 1994 yılında Çanakkale'de Kaymakam adayı olarak mesleğe başlayan Kaymakamımız Ömer Lütfi YARAN, Pehlivanköy, Şemdinli, Karaburun ve Oltu Kaymakamlığı; Yozgat Vali Yardımcılığı, Balıkesir Marmara Kaymakamlığı, Giresun Tirebolu Kaymakamlığı, Konya Ereğli Kaymakamlığı, İstanbul Avcılar Kaymakamlığı ve Ordu Fatsa Kaymakamlığı görevlerinde bulundu. 

Ömer Lütfi YARAN, 2022/392 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile İlçemiz Kaymakamı olarak atanmış ve kısa zamanda ilçemizde çok sevilen bir insan olmuştur.

İlçemize geldiği ilk günden bu zamana kadar gezmedik yer bırakmayan kaymakam Ömer Lütfi Yaran'ı bazen halkın içinde bazen okullarda  öğrencilerle iç içe bazen esnaf ziyaretlerinde bazende bir cafede oturuken görebilirsiniz. Önceleri ilçe kaymakamını çok fazla halk ile iç içe görmemiz mümkün değilken Ömer Lütfi Yaran bu tabuyu yıkarak Kandıralı'nın gönlünde taht kurdu. Kandıra'yı ve Kandıralı'yı  önemseyen Ömer Lütfi Yaran tüm özel ve önemli anlarımızda hep yanımızda oldu.

Son olarak 17.12.2016 tarihinde Kayseri’de terör saldırısında şehit olan Abdülsamet Özen şehadetinin 7. Yılında Süllü mahallesinde mezarı başında dua eden Kaymakam Ömer Lütfi Yaran bir kez daha Kandıralı'nın gönlünde taht kurdu. Halk arasında Kandıra'nın başına gelen bir güzel insan sözleri dilden dile dolaşmaya başladı.