Çevre Bakanlığı tarafından Kocaeli’de bulunan 13 ayrı hava izleme istasyonu ile Kocaeli’nin havası sürekli olarak kontrol ediliyor.  Kocaeli'nde zaman zaman partikül madde (PM10) kaynaklı hava kirliliği, insan sağlığını tehdit eden boyutlara ulaşıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Hava Kalitesi İzleme İstasyonu verilerine göre, Kocaeli’de kirlilik seviyesi oldukça yüksek çıktı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün normal kabul ettiği Hava Kalitesi İndeksi 0-50 aralığında iken Kocaeli’nin pek çok bölgesinde kirlilik bu değerin üzerine çıktı. İzmit’te kurulu bulunan üç hava izleme istasyonundan alınan verilere göre normalin üzerde kirlilik  tespit etti. Alınan verilere göre, kirlilik ulusal standarttın üstünde çıktı.

KANDIRA BEKLEDİĞİMİZ GİBİ

Kocaeli’de hava kirliliğinin en çok olduğu düşünülen bölgesi olan Dilovası'nda ise kurulu bulunan 3 istasyondan alın veriler, standartların altında çıktı.  Gebze, Gölcük, Körfez ve Başiskele’de bulunan hava izleme istasyonundaki verilen yine standartların üstünde çıktı. Kandıra ise Kocaeli’de havası en iyi olan ilçe olmaya devam ediyor.