Kandıra Devlet hastanesinde uygulanacak kamu binalarında enerji verimliliği projesi Devlet hastanesi olarak Kocaeli’de ilk defa Kandıra’da uygulanacak.

Kandıra devlet hastanesinde uygulanacak proje sayesinde ; enerji verimliliği uygulamaları ile yakıt ve elektrik tüketiminin azaltılması , enerji giderlerinin azaltılması ile bütçe tasarrufu sağlanması ,Enerji tasarrufu sonucunda sera gazı emisyonlarında azaltım sağlanması , çalışan personel ve binalardan faydalanan vatandaşların konfor şartlarının artırılması, Kamu binalarının kullanıcılarında enerji verimliliği farkındalığının artırılması hedeflenmektedir.

YILLIK % 35 TASARRUF

Proje öncesi Kandıra Devlet hastanesinin yıllık enerji tüketimi 2.883.282,10 kWh iken proje sonrası yıllık 1.893.940,73 kWh olması planlanıyor ve bu sayede yıllık 989.341,37 kWh bir tasarruf sağlanacak. Buda demek oluyor ki Kandıra devlet hastanesi bu proje sayesinde yıllık % 35 lik bir tasarruf sağlamış olacak.

1017 AĞAÇ KURTARILACAK

10.004 metrekare kullanım alanına sahip 50 yataklı Kandıra devlet hastanesinde yaklaşık olarak 254 sağlık çalışanı istihdam edilmekte ve her gün ortalama 529 hastaya hizmet verilmektedir. Söz konusu sahada gerçekleştirilen verimlilik arttırıcı projeler ile yıllık   989.341,37 kWh yani yaklaşık olarak 71 meskenin yıllık enerji tüketimine denk gelen bir tasarruf sağlanacaktır. Ayrıca bu proje sayesinde 422,18 ton/yıllık COշ emisyonu engellenecek, her yıl 1017 ağaç kurtarılacak ve yıllık elektrik ihtiyacının ortalama 274.011 kWh bölümü monokristal panelleri ile karşılanacaktır.

YÖNETİMİN ÖZVERİLİ ÇALIŞMASI SONUCU

Kandıra Devlet hastanesi başhekimi Bülent UYSAL, İdari ve Mali İşler Müdürü Gürol AYDEMİR ve hastane yönetiminin özverili çalışmaları ile son 5 yıllık verileri eksiksiz olarak Çevre ve Şehircilik bakanlığına sunmaları projenin onaylanmasında büyük etkisi oldu. 10 yılda kendisini amorti edecek proje için hastane bütçesinden tek kuruş çıkmayacak ve proje tamamen Dünya bankası tarafından karşılanacak olması projeyi daha da anlamlı bir hale getiriyor.